Lanschool
A táborban a Lanschool tantermi szoftvert használtuk. Más tantermi szoftverről még nem volt tapasztalatunk.
A program jó arra, hogy
Kontrolláljuk a diákok gépét:
Meghatározhatjuk, hogy mely programokat használhassanak és melyeket ne.
Megadhatjuk, hogy milyen internetes oldalakat látogathassanak, vagy melyeket ne.
Megnézhetjük a tanári gépen, hogy épp mivel foglalkoznak, adott esetben átvehetjük a gépük felett az irányítást.
Tartalmilag ez a következőkre alkalmas például:
Elindíthatunk egy adott programot egyszerre mindenki gépén, vagy épp csak a kiválasztott diákok gépén.
Megnyithatunk tanárként egyszerre mindenki gépén egy adott weboldalt.
Ha akarjuk, a figyelmet irányíthatjuk a programok, gépek kikapcsolásával, vagy csak egy figyelmeztető képernyő gépekre küldésével.
Feladatmegoldás közben betekinthetünk a tanári gépről a diákok gépébe, és ha kell, segíthetünk nekik. Anélkül, hogy esetleg zavaróan mögé kellene állnunk és nézni a képernyőjüket.
Tesztfeladatokat küldhetünk a diákok gépére, amiket a Lanschool szoftverével állítunk össze:
Három féle feladatot lehet kiküldeni: igaz/hamis, feleletválasztós és rövid választ igénylő kérdést.
A tesztek kitöltésének eredményéről a tanári gépen összesített eredményt látunk, látjuk hogy egészében és feladatonként ki milyen válaszokat adott.
Más programokkal készített feladatokat is kiküldhetünk könnyedén a diákok gépére, ezeknél az eredményeket nem látjuk a tanári gépen (pl. Hotpotatoes...)
Nehézségek a programmal:
A program angol nyelvű, ami kellemetlen.
A tesztek megoldásánál úgy tapasztaltuk, hogy ha a diákok a feladatok közt visszafelé is lépnek (amit nem lehet megakadályozni), akkor a végeredmény hamis, a javított feladatokat nem veszi a rendszer figyelembe (csak a tanári gépen lehet látni az egyes feladatoknál a tényleges megoldást, de az összesítő százalék ott is tévesen jelenik meg).
Egyéb észrevétel: ha interaktív táblával párhuzamosan használjuk a Lanschoolt, akkor jobb két notebook, hogy elkülönüljön a Lanschool, és amit a diákoknak akarunk kivetíteni. Ezt persze kiterjesztett asztallal is meg lehet talán oldani, de ezt nem próbáltuk.
Mindenesetre komoly elhatározás és tervezés kell, hogy belevágjunk egy tanulói netbookos órába. Nem árt, ha közel van az oktatástechnikus/rendszergazda az első időben, mert különben könnyen kedvünket veszíthetjük (ha nem működik rögrön az interaktív tábla, ha nem az jelenik meg, amit szerettünk volna, ha a program hibáira bukkanunk...). Bár nálunk nem volt segítség, és így is túléltük. Mindenesetre úgy tűnik, hogy az első nehézségek után már nem okoz túl nagy terhelést a rendszer használata.
Amire használtuk még a gépeket:
Szótárazás:
Órán minden diák előtt volt megosztott google táblázat. A szavakat, amiket fontosnak tartottak, abba írták. Így a többiek rögtön látták, ha valaki kiírt egy kifejezést, így nem kellett mindenkinek külön, és nem kellett a szószedetek összefésülésével bajlódni. Ez azért kell amúgy, hogy az Anki számára egységes szószedet készüljön.